قالب وردپرس

جایگاه صنعت مبلمان ایران در بازارهای جهانی

به گزارش روابط عمومی شورای ملی صنعت مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته؛ ایران در طی سال‌های اخیر وضعیت بسیار متغیری را در عرصه واردات و صادرات تجربه کرده است که مهمترین علت آن به تحریم های بین المللی اقتصادی بر می گردد. در رابطه با میزان تجارت صنعت مبلمان و دکوراسیون در کشورمان باید گفت ارزش صادراتی در این حوزه سالانه در حدود ۲۵ میلیون دلار برآورد شده است که این رقم در چند سال اخیر از عدد ۱۰ میلیون دلار به عدد ۲۵ میلیون دلار رسیده است. در برابر آن واردات با اختلاف بسیار زیادی با ارزش ۵۰۰ میلیون دلار رو به رو است که البته افزایش رقم صادرات در نوع خود جهش قابل ملاحظه ای داشته است.
در سال ۱۳۹۳ ارزش صادارت مبلمان چوبی حدود ۳۲ میلیون دلار و ارزش واردات مبلمان چوبی حدود  ۷۱۵ میلیون دلار بوده است. با توجه به وضعیت کنونی صنعت مبلمان ایران، واردات باید در خدمت تولید و تولید در خدمت صادرات باشد. هدف شورای ملی صنعت مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته نیز تولید کالاهای با کیفیت رقابتی و حضور پررنگ و توانمند در بازارهای کشورهای منطقه و اقصی نقاط دنیا می باشد.

گفتنی است؛ عراق، قزاقزستان، آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، افغانستان و کشورهایی از حوزه خلیج فارس و اروپا به عنوان عمده کشورهای مقصد صادرات مبلمان ایران شناخته می‌شوند. در واقع می توان گفت صنعت مبل به عنوان صنعتی با حوزه های مختلف و تاریخی در کشور ایران اکنون جایگاه خود را به خوبی باز کرده است و توانسته حدود  ۱۰%  اشتغال کشور را به خود اختصاص دهد.

در بخش صادرات صنعت مبلمان، بر اساس آمارهای اعلام شده از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران میزبان صادرات ایران در حد فاصل سال های ۲۰۱۲-۲۰۱۱ ، ۲۳.۶۹۷.۷۹۳ دلار بوده و این حجم صادرات با رشد حدود ۱۰ میلیون دلار در سال بعد در حد فاصل سال های ۲۰۱۳-۲۰۱۲ به رقم ۳۲.۶۵۱.۶۹۸ دلار رسید. ولی در سال ۲۰۱۳ با اضافه شدن حجم تحریم ها همانند تحریم اتحادیه اروپا ، شاهد کاهش چشمگیر حجم صادرات بوده و رقم صادرات ایران در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۳ به رقم ۱۰.۳۳۱.۹۱۶ دلار کاهش پیدا کرد.

گفتنی است؛ تجارت خارجی از زمینه های مهم فعالیت پیش روی کشورهاست و وضعیت تراز اقتصادی بین واردات و صادرات سالانه هر کشور ارزش اقتصادی، مقیاس فعالیت های اقتصادی و چشم انداز جایگاه بین المللی کشورها را  تحت تاثیر قرار داده و به صورت مستقیم وضعیت داخلی و رفاه اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد.

منبع: شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران

قالب وردپرس