قالب وردپرس

ایده های خاص برای تزیین دیوارهای گچ کاری ونوسازی

هنر گچ کاری (گچ‌بری )یکی از هنرهای وابسته به معماری است که در هر منطقه و هر دوره زمانی، شکل و شیوه مخصوص به خود را داشته است. همان‌طور که از نام این هنر پیداست، مصالح اصلی بکار رفته در این هنر گچ می‌باشد. در ایران نیز گچ کاری در دوره‌های مختلف تاریخی همراه با تفاوت‌هایی بوده است. گچ به دلیل داشتن خاصیت شکل‌پذیری، چسبندگی، رنگ مطلوب، کاربرد آسان، فراوانی و ارزانی کاربرد زیادی در هنرهای تزئینی دارد.

decosara.com-گچ کاری
گچ ، ماده ای که سابقا عنصر اصلی یک دیوار داخلی بوده است ، نباید فراموش شود . دیوارهای گچی قدیمی به وسیله ی ماله کشیدن روی لایه های مخلوط از آهک و ماسه ی خیس روی یک شبکه ی سیمی که به منظور ساخت دیوارهای منحنی وار و به شکل های مختلف ، ایجاد شده بود ساخته می شدند . بعد از شش ماه یا بیش تر انتظار برای خشک شدن گچ ، دیوار معمولا رنگ آمیزی می شد یا با کاغذ پوشانده می شد ، اگر چه رنگ صورتی کرمی و طبیعی آن ، مخصوصا اگر با واکس پوشیده شود به خودی خود پرداخت مناسبی است ، امروزه نسبتا دیوارهای کم تری به روش فوق ساخته می شوند ، اما می توانید یک لایه ی سطحی از گچ را بر مقواهای نازک بازیافتی ، ام دی اف ، یا گچ تخته به کار گیرید.

گچ را می توانید به حال خود واگذارید یا می توانید آن را به وسیله ی سنگ ریزه های مرمر یا پودر فلزی برای داشتن تلالو ، یا به شکلی خشن تر ، با پوشال ، براده های چوب یا خاک اره ، بافت دار نمایید . ناب ترین پرداخت با صیقل کاری به وسیله ی کائولین ( در فروشگاه ها وجود دارد ) که به وسیله ی آن ظروف چینی را سفید می کنند ، به دست می آید . در صورتی که کائولین روی گچ مالیده شود ، باعث می شود که نوری سفید وخالص از خود ساطع کند.

منبع:راهنمای طراحی داخلی ؛ مری گیلیت

قالب وردپرس