قالب وردپرس

جادوی قالیچه ایرانی در خانه های باشکوه …

قالیچه ایرانی به عنوان مرغوب ترین قالیچه های شرقی شناخته می شود . قالیچه های ایرانی تقریبا همیشه مستطیل و یا کشیده هستند ، تا این که مربعی شکل باشند.

قالیچه های ایرانی عموما با پشم و با استفاده از گره مخصوص سنه بافته می شوند. ( به جز انواع نادر ، زیبا و بسیار گران قیمت ابریشمی – که یک مثل قدیمی ایرانی این گونه آن را شرح می دهد : هرچه فردی ثروتمندتر باشد قالیچه اش ظریف تر است .)

decosara.com-قالیچه ایرانی

رنگ آمیزی آن ها پرمایه است و غالبا زمینه ای مرکزی از قرمز سیر یا رنگ نیلی با رگه هایی از قهوه ای گرم ، سبزها و زردها دارند.

ایرانی ها تنها مردم مسلمانی بودند که شمایل انسان و حیوان را ( در فرش های شکار ) که به طور واقع گرایانه نمایش داده شده اند در فرش وارد کردند.

decosara.com-قالیچه ایرانی

با این وجود اکثر طرح ها بر پایه ی نقش و نگارهای گل دار ، طراحی شده اند . برخی از معروف ترین آن ها در قالیچه ها و فرش های طرح باغ به کار رفته اند و به این دلیل به این نام شناخته می شوند که به شکل باغ هایی با مسیرها ، تخت های گل و آبگیر ها و نهرها بافته شده اند.

قالیچه های طرح گلدان نسخه ی رسمی تر نقش و نگارهای گلدار هستند که شامل گلدان هایی می شوند که انواع  گل و گیاه  را در خود نگاه می دارند.

decosara.com-قالیچه ایرانی

decosara.com-قالیچه ایرانی

سایر طرح ها شامل جانمازها با نقش هایی از طاق های آفریقایی هستند که گاهی نوک تیز می باشند و محراب نامیده می شوند و قطعاتی از قاب های مدور با یک طرح مرکزی بزرگ و گوشه های اریب دارند.

قالیچه های ایرانی که قبل از قرن هجدهم بافته می شدند معمولا براساس طرح شان دسته بندی می شدند ؛ طرح باغ ، طرح گلدان ، طرح حیوانات ، طرح قاب مدور و … تنها آن گروهی که بعد از این زمان ساخته شده اند به شهرهای خاص مثل اصفهان ، کاشان ، قم ، شیراز و تبریز منسوب می شوند.

اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید تا یک فرش طرح حیوانات قدیمی را ببینید ، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که در اصفهان  بافته شده باشد ، مانند فرش های طرح گلدان که احتمالا در جوشقان بافته شده است و فرش های طرح مدال که در هرات ساخته  شده است.

decosara.com-قالیچه ایرانی

منبع:راهنمای طراحی داخلی ؛ نوشته مری گیلیت

قالب وردپرس