قالب وردپرس

مبل قالی هنر اصیل ایرانی

مبل قالی کرمان، هنری فراموش شده

مبل قالی ( یا مبل فرش )  هنر اصیل ایرانی است که خاستگاه آن شهر کرمان است و امروزه زینت-بخش منازل کرمانی هاست. این هنر و صنایع دستی خاص تلفیقی از هنر قالیبافی و مبلسازی است که با به کارگیری با تجربه‌ترین استادکاران مبلساز، منبت‌کار و قالیباف و ابداع طر‌ح‌های جدید تولید می‌شود.

DecoSara.com- مبل قالی

در زمان های گذشته فقط خوانین (خان ها) و افراد توانمند کرمانی در منازلشان از مبل فرش استفاده می کردند.

در واقع مبل فرش برای استفاده قشر مرفه یا بهتر بگویم افراد خاص جامعه در آن زمان کاربرد داشته است، اما امروزه استفاده از مبل فرش جنبه عمومی پیدا کرده و همه می توانند یک سرویس از این مبلمان بادوام و ماندگار را در منزل خود داشته باشند.

Decosara.com- مبل فرش

در طراحی مبل فرش چون کار باید کلا پشت تخت باشد محدودیت داریم، یعنی فقط باید از طراحی مبلمان‌هایی استفاده کنیم که قابلیت مبل قالی شدن را دارند . معمولا از طرح های ایرانی در طراحی چوب‌ها و پایه‌ها استفاده می‌کنیم و اساطیر ایرانی و نقش‌های حکاکی شده در آثار تخت جمشید الگوی مناسبی برای کارهای ما هستند.
واقعیت این است که ما فقط می‌توانیم در طراحی مبلمان دخالت داشته باشیم و اگر ایده‌ای درخصوص فرش داشته باشیم متاسفانه نمی‌توان آن را در کرمان پیاده کرد چون قالیبافی در کرمان متمرکز نیست و به صورت سنتی اداره می‌شود و پنج یا شش نقش وجود دارد که با رنگ‌آمیزی که سلیقه بافندگان قدیم بوده است، بافته می‌شود که ان شاءالله بتوانیم در آینده نزدیک امکان بافت فرش با طرح های متنوع تر را اجرایی کنیم.
متاسفانه به دلیل عدم حمایت از این هنر اصیل ایرانی که در هیچ جای دنیا نیز نظیر آن دیده نشده است، بیم آن می رود در سالیانی نه چندان دور این هنردستی نیز مانند بسیاری از هنرهای دستی این مرزو بوم به فراموشی سپرده شود.

Decosara.com - مبل قالی

منبع:goldenbusinessmagazine.com

قالب وردپرس