قالب وردپرس

نکاتی مهم در نورپردازی اشیا هنری

تکنیک های مهم در نورپردازی اشیاء

برای دیواری پوشیده از عکس ها ، نقاشی ها ، دیوارآویزها و دیگر اشیاء هنری ، استفاده از چراغ دیوارپوش که با فاصله ی ۶۰ سانتی متر از دیوار در سقف کار گذاشته شده ایده آل است . این نوع چراغ ، دیوار را کاملا با نور خواهد پوشاند . اگر اجرای چنین طرحی مشکل است از نوارهای سوار بر سطح مثل قالب های سوکت دار ، که می توان آن ها را با هر طول و هر تعداد خروجی برای اتصال لامپ ها خریداری نمود و همچنین از سیم های بدون روکش خطی یا کششی می توان استفاده کرد .

ِdecosara.com- اشیا هنری

بهترین نوع از چراغ های موضعی برای روشن کردن نقاشی ها و اشیا تکی ، پروزکتورهای قابل تنظیم هستند . این نوع پروزکتورها بسیار گران اند اما ارزش استفاده برای آثار مهم را دارند. هنگامی که لنز و شاتر آن ها به دقت تنظیم شود ، بدون هیچ گونه نور اضافی دقیقا روی شی ، نقاشی یا تندیس مورد نظر متمرکز می شوند. پروژکتورهای قابل تنظیم باید درون سقف به فاصله ۹۰ تا ۱۰۵ سانتی متر از دیوار نصب شوند.

Decosara.com- اشیا هنری

ادوات هالوژنی کم مصرف نور فوق العاده ای دارند ، اگر نصب چراغ های توکار سقفی یا چراغ های روی سطح با مشکل همراه است و می خواهید تابلوی روی یک تاقچه را نورپردازی کنید ، آن را با نورهای موضعی هالوژن های کم مصرف ، که بسیار کوچک و قابل حمل هستند ، روشن نمایید. یک لامپ هالوژن را درون یک کوزه یا محفظه ی کوچک روی تاقچه ، جاسازی و یا از یک نورافکن کوچک که نور را از پایین می تاباند استفاده کنید. نور پردازی نقاشی با یکی از این روش ها ، از هرگونه انعکاس نور درون شیشه ی قاب و سطح براق نقاشی های رنگ روغنی جلوگیری خواهد کرد.

Decosara.com- اشیا هنری

اگر از چراغ های مخصوص داخل قاب که از بالا به تصویر نور می تابانند استفاده می کنید ، بهتر است که این چراغ از یک بازتابنده ی قابل چرخش استفاده کند. اگر قاب ضخیم بود ، چراغ تصویر باید نسبت به دیوار قابل تنظیم باشد.

برای آویزهای دیواری نزدیک کف و تندیس ها یا گلدان های زمینی ، از چراغ های بالاسو یا نورهای قابل تنظیم موضعی کوچک زمینی که در گوشه ها یا کنار اشیایی که باید روشن شوند پنهان شده اند ؛ استفاده کنید. این لامپ ها باعث روشنایی باشکوه و یا تراش خوردن شیء با نور خواهند شد . همچنین ، برای راحتی بیش تر سعی کنید تا کلید این نورها در کنار درها و یا کلیدهای زمینی باشند.

منبع: راهنمای طراحی داخلی ؛ نوشته مری گیلیت

قالب وردپرس