قالب وردپرس

نقشه فرش مرغوب

چگونه مرغوبیت نقشه فرش را بشناسید ؟

فرش یکی از ارکان اصلی خانه های ایرانی است که نشان هنر ایرانیان در سراسر جهان می باشد و خانه های ایرانی را با نقش و نگارهای متنوعی که دارد درخشان می کند. متاسفانه در سالهای اخیر و با ورود نمونه های خارجی و بدون کیفیت ، شناخت جامعه از این هنر اصیل ایرانی کم شده و جای تاسف دارد. از این جهت ما در تلاش هستیم تا با مطالب کاربردی و مفید در مورد نقشه فرش و مرغوبیت و انواع بافت شما را در خریدی بهتر یاری کنیم.

decosara.com-نقشه فرش

اصالت نقشه : نوع نقشه در مرغوبیت فرش حاصله تاثیر فراوان دارد . هر چه نقشه اصیلتر و زیباتر باشد ، به مرغوبیت فرش اضافه می شود. بهره گیری از نقوش متنوع و غیر تکراری و تلفیق عناصر تزیینی با یکدیگر ، به نحوی که با هم هم نوا و همخوان باشند ، به ارزش محصول تولید شده خواهد افزود.

رنگ آمیزی و ترکیب رنگ ها : رنگ آمیزی نقشه از عوامل مهمی است که می تواند در نگاه اول بیننده را مجذوب خود کند. استفاده به جا از رنگها و جایگزینی مناسب آنها در کنار یکدیگر ، جلوه فرش را بیشتر می کند. رسیدن به این حالت مطلوب ، نقاش را ناگزیر می کند تا از شناخت رنگها و تاثیرات روانی آنها ، اطلاعات کافی داشته باشد .

decosara.com-نقشه فرش

پرکاری نقشه : پرکاری نقشه و روش قرار گرفتن نقوش در کنار یکدیگر ، عامل مهمی در مرغوبیت نقشه به حساب می آید. بسیاری از فرش ها با نقش های ساده و بسیار آسان بافته می شوند و برخی دیگر به علت داشتن طرح های دشوار ، به کار و مهارت بیشتری نیاز دارد. البته این گونه فرش ها از اعتبار و ارزش بیشتری نیز برخوردار خواهند بود.

decosara.com-نقشه فرش

شل بودن چله واثرات آن در بافت : کشش تارهای چله مساله مهمی در قالیبافی است. این کشش از ابتدا تا پایان باید یکنواخت باقی بماند . البته وقت لازم در این باره باید در مرحله چله کشی به عمل آید و چنانچه چله کشی به طور یکنواخت صورت نگیرد ، چله ها شل خواهند شد.

شایان ذکر است که اگر چله ها بیش از حد شل باشند باعث پیدا شدن عیوبی از جمله چین خوردگی فرش ، بالا زدن در نقاطی که تارها شل هستند ، می شوند . دلیل آن نیز این است که پودها در جاهایی که تارها شل هستند به خوبی بر روی گره ها نمی خوابند و در نتیجه فرش در آن نقاط بالا می زند.

منبع:ارزیابی و ارزشیابی فرش ، محسن حاج سید جوادی

قالب وردپرس