قالب وردپرس

پیشینه قالیچه های ترکی

قالیچه های ترکی شیک و زیبا

این قالیچه ها در ناحیه ی آناتولی این کشور تولید می شوند و تاجران غالبا آن را آنتالیایی می خوانند. این نوع قالیچه ها نه تنها در طرح و رنگ با قالیچه های ایرانی متفاوت هستند بلکه در نوع گره های مورد استفاده نیز تفاوت دارند. این گره با نام ghiordes ، که نام یکی از مناطق اصلی تولید قالیچه می باشد ، شناخته می شود.

decosara.com-قالیچه های ترکی

پرزهادر قالیچه های ترکی تقریبا همیشه بلندتر از نوع ایرانی هستند و در قالیچه های ترکی نسبت به قالیچه های ایرانی از رنگ های کمتری استفاده می شود.

نقش ها برجسته هستند و تمایل به اشکال هندسی دارند ، اما به صورت سبک وار گل هایی مثل گل درصد تومانی ، گل انار و سنبل در آن ها وجود دارد.

در نقش « محراب مسجد » بر جانماز یک چراغ یا کوزه ی آویخته از یک طاق وجود دارد. این نقش گاهی در کنار دو مناره قرار دارد . نسخه های پیچیده تر شامل متن های عربی نیز می شود.

معمول ترین رنگ های پس زمینه ، قرمز و آبی هستند ؛ اگر چه جانمازها گاهی به رنگ سبز که رنگی مقدس است بافته می شوند.

برخی از نواحی اصلی تولید قالیچه ، طرح های ممتاز مخصوص به خود دارند . برای مثال قالیچه های ناحیه ی قیوردس که ظریف ترین قالیچه ها را تولید می کند و اغلب با بهترین قالیچه های ایرانی برابر در نظر گرفته می شوند ، طرح ها ، حاشیه ها و نوارهای گل دار اسلیمی دارند.

از آن جا که بیشتر  ترک ها مسلمان سنی هستند ، از نهی قرآنی برای ترسیم انسان ها و حیوانات پیروی می کنند ؛ بنابراین به ندرت می توانیم چنین طرح هایی را بر قالیچه های ترکی ببینیم.

منبع: راهنمای طراحی داخلی ؛ مری گیلیت

قالب وردپرس