قالب وردپرس

موزه مبل ایران

برای شما جالب است بدانید که در تهران ، منطقه یافت آباد موزه ملی مبل ایران قرار دارد که با همکاری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور در سال ۱۳۹۰ هجری شمسی افتتاح شده است.

آثار به نمایش در آمده در این موزه معرف پیشینۀ چند هزار ساله هنر و صنعت مبلمان در سرزمین ایران است . هدف از ایجاد این موزه ایجاد فضایی ثابت برای گردآوری اشیاء و مبلمان قدیمی و نیز جدید جهت انجام تحقیقات و پژوهشهای علمی در خصوص تاریخچه مبلمان در ایران و سایر کشورهای جهان می باشد.

در این موزه دو گالری موقت و دائم وجود دارد :

گالری دائمی

در این گالری نخستین شواهد موجود از هنر و صنعت مبلمان در قالب نخستین آثار مربوط به نمونه های صندلی و تخت که در کاوش های باستان شناسی به دست آمده در معرض نمایش نهاده شده است . بر پایه یافته های باستان شناسی و شواهد موجود ، قدیمی ترین نمونه صندلی در ایران متعلق به هزارۀ ششم ق . م مربوط به هشت هزار سال پیش است.

در این گالری تلاش شده است تا با نمایش نمونه های نادر و منحصر به فرد تخت و صندلی، پیشینه این صنعت را از  دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی در معرض دید علاقمندان و پژوهشگران قرار گیرد. در بخش اسلامی نیز نمونه های دیگری از مبلمان دوره اسلامی تا عصر حاضر به نمایش در آمده است. این بخش با معرفی نمونه های ویژه از دوره قاجار با ارائه نمونه های بازسازی شده تخت طاووس، تخت نادری و تخت مرمر به پایان می رسد.

گالری موقت

در این گالری از موزه تلاش خواهد شد تا با توجه به نیاز جامعه صنعت مبلمان کشور و پژوهشگران و محققان این صنعت نمایشگاه هایی به صورت دوره ای و فصلی برگزار شود.

منبع: موزه مبل ایران

قالب وردپرس