قالب وردپرس

آموزش اصطلاحات رایج در خرید فرش

قبل از خرید فرش حتما بخوانید …

قصد خرید فرش جدیدی دارید و با مراجعه به فروشگاه و دیدن طرح های فراوان ، اصطلاحات زیادی می شنوید که برای یک خرید بهتر باید از آن ها مطلع باشید و از تبلیغات و گفت و گوهای بسیار سردرگم نشوید ؛ برای همین ما شما را با مهم ترین این اصطلاحات آشنا می کنیم.

decosara.com- خرید فرش

تراکم

تراکم یک فرش با تعداد گره ها در هر سانتی متر یا اینچ اندازه گیری می شود ؛ و مهم ترین جنبه از ساختار یک فرش است که باید به آن توجه کرد. یک فرش پشمی یا کرکی بسیار متراکم ( ارتفاع پرزها هرچه که باشد) دوام چندین ساله را تضمین خواهد نمود.

ارتفاع پرز

عبارت پرز به الیاف و حلقه های روی سطح پشتی یک فرش اشاره دارد . این پرزها سطح یک فرش را تشکیل می دهند . با وجود این که بیش تر مردم فکر می کنند که فرش با پرزهای بلند ، گران تر به نظر خواهد رسید، ضرورتا این گونه نیست . در واقع ، پرزهای بلند روی یک فرش اغلب بدین معنی است که فرش نسبتا بافت محکمی ندارد و این که پرزها ، هنگامی که روی آن ها راه بروند ، به سادگی مسطح می شوند.

decosara.com- خرید فرش

بافت های فرش

شکل نهایی سطح یک فرش ، تا حد بسیار زیادی به نوع پرزی که فرش دارد ، بسته است . در این جا تعدادی از رایج ترین انواع آن آورده شده است.

پرز مخملی یا متراکم : یک سطح کوتاه ، متراکم و شدیدا هموار. در این نوع پرز همه ی حلقه های تشکیل شده در فرآیند تولید ، تا ارتفاع معینی کوتاه می شوند . برخی از افراد آن را دوست ندارند زیرا که می تواند جای پا را نشان دهد. در حالی که گروه دیگر آن را به خاطر حس نور و سایه ی آن دوست دارند. از آن جایی که حلقه ها بریده شده هستند ، حالت مخمل انعطاف پذیری در برابر ناپاکی ها را که یک فرش پشمی متراکم تر دارد نخواهد داشت. به هر حال این نوع به ویژه شکوهمند به نظر می رسد و بنابراین برای اتاق های نشیمن رسمی و اتاق هایی که رفت و آمد زیادی در آن ها وجود ندارند ، پیشنهاد می شود.

decosara.com- خرید فرش

پرز پیچ : این نوع ، سطحی محکم و مقاوم در برابر سایش است . این نوع قابلیت بسیار کم تری از مخمل های لطیف لوکس تر ، برای سایه اندازی و رنگ آمیزی دارد. از آن جایی که خشن است ، برای راه پله ها و سایر محل های پر رفت و آمد مناسب است.خرید فرش

پرز حلقه : این نوع پرز به وسیله ی حلقه های نخ ایجاد می شود. این نوع زیبا به نظر می رسد اما می تواند موانعی ایجاد کند. یک مثال از آن بافت های شکوهمند است ، که می تواند در اتاق های نشیمن که رفت و آمد زیادی ندارند ، هم چنین اتاق های خواب اصلی و هم چنین اتاق های خواب مهمان ، بسیار عالی به نظر برسد. اگر فرش باعث ایجاد مانعی شد ، می توانید حلقه ی مزاحم را با دقت ببرید.

پرز بلند یا پریشان : این نوع ، منظره ای غیر رسمی و خشن دارد . این پرزها به روش مشابه پرزهای مخملی ساخته می شوند یعنی با حلقه های بلند بافته می شوند ، اما حلقه ها با یک چاقوی برش ، بریده می شوند ( مانند بریدن پشم گوسفند ) تا به آن ، منظره ای پرتراکم ممتاز و پریشانی را بدهد. این نوع فرش با تراکم های مختلف موجود است و هرچه که نخ ها با تراکم کم تری بافته شده باشند ، فرش بیش تر  متاثر خواهد شد و الیاف آن به حالت افقی در خواهد آمد. به خاطر طول زیاد الیاف ، پاک کردن آن ها چندان ساده نیست. منبع: راهنمای طراحی داخلی ؛ نوشته مری گیلیت

قالب وردپرس