قالب وردپرس

۷ راه برای زیباتر کردن آشپزخانه

بسیاری اعتقاد دارند آشپزخانه قلب خانه است ، اگر شما این عقیده را قبول نداشته باشید باز هم ، نمی توانید اهمیت آن را نیز کم بشمارید ، آشپزخانه یک مکان پرتردد برای تمامی اعضای خانه است مگر می شود روزی چند بار به آن سرک نکشید و مسلما نگهداری آن برای شما مهم است با ما همراه باشید تا قدم به قدم به زیباتر کردن آشپز خانه شما برسیم.

decosara.com-زیباتر کردن آشپزخانه

گام اول: نظافت و سازماندهی تجهیزات آشپزخانه

در مرحله اول زیباتر کردن آشپز خانه ، بدون توجه به سطوح و کابینت‌ها، تنها به رسیدگی و نظافت تجهیزاتی از قبیل یخچال، اجاق گاز، مایکروفر و… بپردازید. برای نظافت یخچال و فریزر، طبقه به طبقه مواد غذایی را بیرون بیاورید و آن‌ها را بررسی کنید. موادی که تاریخ مصرفشان گذشته است را دور بریزید. پس از جدا کردن و ساماندهی موادی که باید به یخچال و فریزر برگردند، فضای داخلی آن‌ها را طبقه به طبقه تمیز کنید و سپس مواد را کاملاً منظم و مرتب سر جای خود بچینید.

گام دوم: بررسی و سازماندهی فضای داخلی کابینت‌ها

این مرحله، یکی از مهم‌ترین اقدامات برای داشتن آشپز خانه‌ای مرتب محسوب می‌شود. وضعیت اشیا و عناصر داخل کابینت‌ها و کشوها را دقیقاً بررسی و اجناس مورد نیاز را دسته‌بندی و سازماندهی کنید. اشیا و لوازم بدون استفاده را که می‌دانید در آینده نزدیک از آن‌ها استفاده نمی‌کنید از آشپز خانه خارج کنید. در غیر این صورت، حداقل اشیا و لوازمی را که حداکثر سالی یک یا ۲ بار از آن‌ها استفاده می‌کنید، در قسمت‌های عقب آشپز خانه قرار دهید تا دست و پاگیر نشوند.

decosara.com-زیباتر کردن آشپزخانه

گام سوم: نظافت سینک دست‌شویی و سطل زباله

اگر راه آب سینکتان تا حدودی گرفته شده است، سرکه سفید را داخل و دور تا دور آن بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید. سپس مقداری آب جوش روی سینک و راه خروج آب بریزید. ریختن آب جوش باعث می‌شود علاوه بر تمیز و درخشنده‌تر شدن سینک، چربی‌های احتمالی هم زدوده شود. در ضمن، دور تا دور سینک و جدارهای شیر آب را با شوینده‌های مناسب جرم‌گیری کنید و شست‌وشو دهید تا کاملاً براق و درخشان شود. همچنین سطل زباله را با محلول جوش شیرین و سرکه بشویید و ضدعفونی کنید. سپس بگذارید در فضای باز تا حد امکان در جریان هوای آزاد، خشک شود.

گام چهارم: نظافت سطوح و طبقات کابینت‌ها

اشیا و لوازم روی سطوح کابینت‌ها را بردارید و طبقات کابینت‌ها را از وسایل خالی کنید. صرفاً زمانی که این سطوح و طبقات خالی است، به نظافت اساسی آن‌ها بپردازید. سپس اشیا و لوازم ذکر شده را بررسی و در صورت نیاز بشویید و تمیز کنید. بعد از این کار، سطوح و داخل طبقات کابینت‌ها را با دستمال و شوینده مناسب تمیز کنید. در پایان و بعد از حذف وسایل غیر کاربردی، دوباره وسایل را در طبقات مختلف کابینت و روی کابینت‌ها بچینید.

decosara.com-زیباتر کردن آشپزخانه

گام پنجم: نظافت دیوار، پنجره و کف آشپزخانه

پرده و قالیچه‌های موجود در آشپز خانه را خارج کنید. نظافت دیوارها را از بالا به سمت پایین شروع کنید. کنج‌های سقف، شیشه و فریم پنجره‌ها را تمیز و درخشان کنید. دیوارپوش و کف آشپز خانه را به خوبی تمیز کنید. سپس پرده‌ها و قالیچه‌ها را بشویید و بعد از خشک شدن به جای اصلیشان در آشپزخانه برگردانید.

گام ششم: دوست داشتنی کردن فضای آشپزخانه

حقیقت این است که محیط آشپز خانه نباید صرفاً یک محیط کاری و خشک باشد، بلکه باید از بودن در فضای آن لذت برد؛ بنابر این بهتر است به توصیه‌هایی که در ادامه گفته می‌شود، توجه داشته باشید. اگر به اندازه کافی جا دارید، نیمکت یا نشیمن کوسن‌دار و نرمی تدارک ببینید تا گاهی بتوانید روی آن بنشینید و یک چای دلچسب بنوشید و البته همزمان از غذای روی اجاق گاز غفلت نکنید. همچنین با قرار دادن یک وسیله مورد علاقه و دوست داشتنی، به طور مثال یک قاب عکس خاطره‌انگیز، می‌توانید فضای محیط را تحت تأثیر قرار دهید و آن را لطیف و جذاب سازید.

decosara.com-زیباتر کردن آشپزخانه

گام هفتم: مراقبت برای حفظ شرایط ایده‌آل حاصل شده

با انجام مراحل ذکر شده برای زیباتر کردن آشپز خانه ، در حال حاضر، شما یک آشپزخانه ایده‌آل و مرتب دارید؛ پس مهم‌ترین مسئولیت شما حفظ شرایط به وجود آمده است. برای دستیابی به این امر، از این پس به صورت روزانه یک سری اقدامات ساده انجام دهید تا شرایط مناسب حاصل شده را برای چندین ماه حفظ کنید و از داشتن یک آشپز خانه مرتب و تمیز لذت ببرید. به یاد داشته باشید از این منظم بودن آشپز خانه‌تان احساس خوبی را درک خواهید کرد، به شرط این که هر چیزی را بعد از استفاده در صورت نیاز تمیز کنید و سر جایش قرار دهید. همچنین هر لکه‌ای را به محض به وجود آمدن پاک کنید و در پایان هر روز یک جمع و جور مختصری انجام دهید و مرتب کردن‌هایتان را به روزهای بعد موکول نکنید.

منبع:cabinetbank.com

قالب وردپرس