قالب وردپرس

۱۰ چوب بکار رفته در صنعت مبلمان

چوب

با توجه به انکه کیفیت یک مبل کلاسیک به نوع چو ب و کلاف کار بستگی دارد در این مطلب به معرفی انواع چوب بکار رفته در صنعت مبلمان می پردازیم.

۱-گردو

چوبی ریز بافت به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای تیره دارای نقوش زیبا ونسبتا بادوام است.چو ب نیمه سنگین ودر مقابل فشار,کشش وخمش مقاوم است.از این چو ب در کارهای تزیینی,خراطی,ساخت مبلمان بخصوص انواع مبل کلاسیک,آلات موسیقی,مجسمه سازی,منبت ومعرق کاری استفاده می شود.

۲- راش

اکثر مبلمان کلاسیک از چوب راش ساخته می شوند,چو ب راش دارای رنگ کرم مایل به قرمز است.راش چوبی نیمه سنگین دارای بافتی همگن وتقریبا مقاوم در برابرحشرات وقارچ هاست.علاوه بر راش ایرانی , گونه ای از راش اخیرا از مرز آذربایجان وارد ایران شده و در اختیار مبل سازان قرار گرفته است که به دلیل ابعاد و رطوبت مناسب تخته ها میزان ضایعات کمتری در فرایند تولید مبل دارد.

۳-چنار

چوبی به رنگ سفید روشن,چوبی نیمه سخت وسنگین وبا دوام بیشتر در ساخت صندلی و باکس استفاده می شود.

۴-بلوط

چو ب قهوه ای روشن,درشت بافت وبادوام است,در برابر سایش مقاومت زیادی دارد بنابراین بهترین چو ب برای ساخت پارکت , مبلمان برای تهیه روکش ومدل سازی است.

۵-لچ

چوبی به رنگ قهوه ای مایل به قرمزکه گاهی اوقات رگه های سبز رنگی در آن دیده می شود این چو ب درشت بافت,نیمه سخت وسنگین نسبتا با دوام ودر برابرخمش مقاوم است.به علت دوام در صنعت مبلمان از این چوب استفاده فراوانی می شود.

۶- روسی

واژه چوب روسی در بازار چوب و مبل ایران به هرنوع چو ب سفید رنگ وارداتی از روسیه تلقی می شود,این چو ب شامل گونه های کاملا متفاوت نراد,نوئل و کاج ها می شود.مجموعه ای دیگر از مبلمان کلاسیک ومبلمان راحتی ما علاوه بر چو ب راش از چو ب روسی می باشد.چو ب روسی به دلیل اینکه فاقد مجاری صمغی می باشد,وبه علت کم ترک بودن,سنباده خوری خوب,میخ وپیچ خورعالی,ازبهترین گزینه ها در صنعت مبلمان بخصوص تولید مبل کلاسیک محسوب می شود.

۷-افرا

این خانواده دارای گونه های مختلف در ایران است.ازجمله می توان افرا پلت,افرا شیردار و کیکم را نام برد.این چو ب سفید مایل به کرم با درخشندگی کم وبیش صدفی دارد.چوبی نیمه سنگین با پرداخت آسان که در صنعت مبلمان بخصوص مبل کلاسیک جایگاه ویژه ای دارد.

۸-ماهاگونی یا آکاژو

آکاژوها به دو دسته آکاژوی آفریقایی وآمریکایی تقسیم می شوند که اغلب آکاژوی آفریقایی در بازار مبل ایران یافت می شود .بافت یک دست ,درخشان وبراق که با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی دارد.این چوب در تهیه روکش ومبل سازی بیشترین مصرف را داراست,چو ب های دیگر تحت عنوان آکاژو در بازار مبل دیده می شود که اسامی واقعی آنها سیپو,کیسپو وساپلی است.

۹-آبنوس

درخت سیاه رنگی است با چگالی نسبتا بالا وبسیار خوش بو.آبنوس در انواع مبلمان ازجمله مبل کلاسیک,مبل مدرن, میز و صندلی,آینه وکنسول,ویترین,پیانو و… مورد استفاده قرار می گیرد.انواع مختلف چو ب آبنوس,آبنوس سیاه,آبنوس مرمری یا مرمری آندامان و آبنوس کاکی است.

۱۰-توسکا

برخی از مبلمان کلاسیک از چوب توسکا ساخته می شوند.چو ب توسکا دو گونه توسکای قشلاقی وییلاقی دارد که در ایران موجود می باشد.چو ب توسکا,چوبی نیمه سنگین تا سبک است وبه دلیل پرداخت ورنگ پذیری وابزارخوری خوب در صنعت مبلمان مصرف دارد,ضعف این چو ب کم دوام بودن آن می باشد البته لازم به ذکر است که این چو ب در برابر آب بسیار مقاوم بوده وبرای ساخت بناهای داخل آب بسیار مناسب است.

قالب وردپرس